Life

Life

czwartek, 24 lipca 2014

ZAMKNIĘTE DO ODWOŁANIA

Niestety, jw.
(z powodu ciężkich chwil, przez które musimy teraz przechodzić...)

piątek, 4 lipca 2014

Car2go czyli car sharing w Rzymie

Na początku dziękuję za maile i prywatne wiadomości od osób, które martwią się ciszą na blogu. Brak pracy nie nastraja mnie jakoś do pisania, a siedzenie w domu nie pomaga w przyjściu do głowy ciekawych tematów. Oglądam masę zaległych filmów i czytam książki, bardzo dużo czytam - jedną za drugą... Do tego jest bardzo gorąco, więc w ciągu dnia spacer nie jest przyjemnością, gdy z powodu wysokiej wilgotności powietrza po 5 minutach wszystko się przykleja do ciała. O wiele lepiej jest siedzieć przy świeżej klimatyzacji...
No ale coś napisać trzeba. Już od dawna ten temat miałam w głowie, tzn od kwietnia, gdy pojawiło się to w Rzymie, ale jakoś zleciało i nie napisałam do dzisiaj.

W Rzymie od wiosny działa tzw. "Car2go", czy jakby to inaczej nazwać "car sharing". Działa to w wielu innych miastach na świecie, we Włoszech to jest nowość ale od razu się przyjęło. Pewnie dlatego, że wszędzie brak miejsc parkingowych i są korki a czasami komuś potrzeba podjechać tylko kawałek.Na czym to więc polega?
Jest to wynajem samochodu na minuty. W całym mieście jest 500 samochodów Smart a ich pozycję można sprawdzić na stronie internetowej, lub poprzez aplikację w telefonie. Minuta kosztuje 0,29 centów a jeśli się chce wynająć na godzinę to koszt jest 14,90 euro (do 50 km). Jeśli natomiast potrzebujemy na cały dzień, to koszt to 59,00 euro.
Najpierw trzeba się zarejestrować na stronie, lub bezpośrednio w jednym z biur i dostaje się specjalną kartę elektroniczną, taki niby "klucz". Do rejestracji potrzebna jest oczywiście karta kredytowa.
Jeśli potrzebujemy auto, to możemy sprawdzić na stronie, gdzie jest najbliższe i zarezerwować je już 30 minut przed czasem wynajęcia, albo gdy po prostu widzimy bezpośrednio na ulicy, że jakieś jest blisko- to wystarczy podejść, zbliżyć nasz klucz elektroniczny do kodu za szybą i samochód się otwiera. W środku jest touch screen a obok niego klucze. Poprzez touch screen trzeba wpisać swój pin, odpowiedzieć na kilka pytań i ruszać :)
Jednym z pytań jest czy samochód jest czysty, bo jeśli nie za bardzo, to dają zniżkę. Jeśli natomiast bak jest pusty poniżej 25% i sami podjedziemy na stację zatankować - dostajemy 20 minut gratis.
Po zakończeniu wynajmu parkujemy samochód na jakimkolwiek miejscu w całym Rzymie, wpisujemy w touch screen - zakończenie wynajmu, zamykamy drzwi i przykładamy klucz elektroniczny do kodu na szybie. Zapala się zielona lampka i tyle :)
Opłatę za wynajem pobierają bezpośrednio z karty kredytowej. Jeśli zostawimy samochód brudny, lub uszkodzony i następny kierowca to zasygnalizuje, to oczywiście też ściągają nam to z karty. Nie muszę chyba dodawać, że mandaty także są do zapłaty :)
Tych smartów jest od groma w centrum ale i na dalszych dzielnicach jest dużo. Naprawdę fajna sprawa.